Plac Jana Kilińskiego 2, 35-119 Rzeszów
+48 17 742 15 11
biuro@phgroup.com.pl

aktualności

Slide 1

AKTUALNOŚCI

Harmonogram wymiany kas fiskalnych na kasy online:

Najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku

Najpierw kasy fiskalne winni wymienić będą przedsiębiorcy, którzy prowadzą warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacji opon oraz działalności zajmujące się dostawą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędu silników spalinowych.

Najpóźniej od 1 lipca 2020 roku

W drugiej grupie zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych na kasy online, znalazły się firmy świadczące usługi związane z gastronomią oraz w zakresie krótkoterminowego zakwaterowania. Co ciekawe to, że w przypadku gastronomii, wymiana ma dotyczyć tylko punktów stacjonarnych (również tych sezonowych).

Warto podkreślić, że w przypadku gastronomii, obowiązek wymiany urządzenia ma dotyczyć wyłącznie placówek stacjonarnych (również tych funkcjonujących sezonowo). Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy VAT, działalności te rozpoczną rejestrowanie obrotu z użyciem kas online najpóźniej od 1 lipca 2020 roku.

Najpóźniej od 1 stycznia 2021 roku

Następnie wymiana „starych” kas fiskalnych nie ominie również przedsiębiorstw, które świadczą usługi kosmetyczne, fryzjerskie i kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej oraz wstępu do obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

Ulga za wcześniejszą instalację kasy online

Zgodnie z ustawą o VAT, a dokładnie jej nowelizacją, ulga za instalację pierwszej kasy fiskalnej będzie możliwa tylko przy zakupie urządzenia online.
Refundacja części wydatku na kasę fiskalną wyniesie do 90% jej wartości, ale nie więcej niż 700 zł. Ze wspomnianej ulgi będą też mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zostaną zobligowani do wcześniejszego zainstalowania kas fiskalnych online (w odgórnie ustalonych terminach).